برای اجرای پروژه ها و دست یابی به نتایج مطلوب، ما نیاز به تیم کاری هماهنگ و مدیریت پروژه داریم. یکی از کارهای مهم مدیر پروژه برنامه ریزی و نظارت و کنترل پروژه است. در زمینه  برنامه ریزی و کنترل پروژه برای تهیه زمانبندی، یکی از ابزارهای پرکاربرد و محبوب ، نرم افزار مایکروسافت پروجکت Microsoft Project یا به اختصار MSP است. این نرم افزار کاربردی برای تهیه و تدوین برنامه زمانبندی در محیط واقعی پروژه ها به کار گرفته می شود.

این نرم افزاری که نسبتا ساده و کاربردی طراحی شده، از خانواده مایکرو سافت آفیس است. که به منظور مدیریت پروژه ها ساخته شده است. این نرم افزار با قرار دادن تصویر جامع از پروژه در برابر اعضا تیم پروژه و ذینفعان آن، امکان پیگیری، بررسی و ثبت مراحل کار را برای آنها مقدور می سازد . با استفاده از نرم افزار MSP به ساده ترین شیوه ممکن می توانید، زمان اجرا و تکمیل همه فعالیت های پروژه را تخمین بزنید. و از انجام فعالیت ها و تحویل به موقع اقلام تحویل شدنی پروژه، اطمینان حاصل نمایید.

در زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه نیز می‌توانید با ثبت تاریخ های واقعی آغاز و پایان هر فعالیت، اطلاعات را به روز رسانی کنید. در این زمان نرم افزار MSP سرعت و روند پیشرفت برنامه ها را با توجه به زمان بندی واقعی ثبت شده مجدداً محاسبه خواهد کرد و مشخص خواهد کرد با توجه به زمان بندی جدید، پروژه چقدر زودتر و یا دیرتر از برنامه پیش بینی شده به اتمام خواهد رسید. msp 2016یکی دیگر از مزایای استفاده از این نرم افزار، ارائه گزارش های دوره ای با قابلیت چاپ است . بنابراین می توان ادعا کرد این نرم افزار به افزایش قابلیت های مدیریتی افراد در زمینه های زمان بندی ، برنامه ریزی منابع ، گزارش گیری و گزارش دهی و غیره کمک می کند.

نظارت به وسیله زمان بندی با استفاده از نرم‌افزار ماکروسافت پروجکت ، به اعضا تیم پروژه و مدیریت کمک می کند تا بهتر از منابع پروژه و شرکت استفاده نمایند. همچنین به شکل صحیح، این منابع را به فعالیت‌‌‌ها تخصیص دهند و میزان تخصیص منابع را برای رفع تضاد‌‌‌های حاصل از مازاد تخصیص و همچنین محدودیت منابع مالی پروژه‌‌‌‌ها، به دقت برنامه‌ریزی کنند.

به برخی از این قابلیت ها اشاره خواهیم کرد : تعریف ساختار شکست کار ( WBS ) ، تعریف شبکه فعالیت ها (Network) ، تعریف محدودیت های زمانی (Constraint) تعریف منابع (Resource) ، تخصیص منحنی های مصرف منابع (Resource Curve) ، تعریف و تخصیص تورم ها در هزینه بکارگیری منابع ، فعالیت های دوره ای ( Recurring Task ) ، تعریف و تخصیص تقویم های کاری (Calendar) ، امکان فرمول نویسی ، امکان لینک شدن با کلیه نرم افزارهای خانواده Office، امکان ایجاد فرم های جدید فیلتر کردن (Filtering) و گروه بندی کردن (Grouping) اطلاعات ، امکان بروز رسانی اطلاعات (Updating) ، تعیین شاخص های ارزش حاصله (Earned Value) شبکه های پرت (PERT) ، امکان گزارش گیری (Reporting) ؛ مزایای استفاده از MSP می باشد . مدیران پروژه ها با کمک برنامه زمانبندی، زود از انحرافات احتمالی نسبت به اهداف پروژه با خبر شده و تغییرات مورد نیاز به منظور جبران انحرافات را به موقع اعمال می کنند.

 

تاریخچه مایکروسافت پروجکت MS Project

برای تاریخچه این نرم افزار می توان گفت؛ در سال ۱۹۹۳ مایکروسافت پروجکت ۴ اولین نسخه ای بود که از منوهای متداول آفیس  در آن استفاده شده بود و آخرین نسخه ای بود که از ویندوزهای ۳.۱ ، NT   و ویندوز ۳.۵ پشتیبانی می کرد. این نسخه همچنین آخرین نسخه ۱۶ بیتی بود. مایکروسافت پروجکت ۹۵ اولین نسخه ۳۲ بیتی بود و همانطور که از نامش پیداست، برای ویندز ۹۵ طراحی شده بود. مایکروسافت پروجکت ۹۸ اولین نسخه ای بود که از فونت Tahoma در نوار منو استفاده کرد. مایکروسافت پروجکت ۲۰۰۰ اولین نسخه ای بود که مانند همه پکیج آفیس ۲۰۰۰ از منوهای اختصاصی شده استفاده کرد. نرم افزار ۲۰۰۳ MSP مانند همه نرم افزار های آفیس ۲۰۰۳ اولین نسخه ای بود که، شامل ایکون هایی به سبک ویندوز XP می شد و همچنین آخرین نسخه ای بود که بر روی ویندوز ۲۰۰۰ اجرا می شد.

نسخه های بعد که رابط گرافیکی آن تغییرات زیادی با نسخه یا همان ورژن های قبلی داشت ، ۲۰۱۰MSP بود. البته بعد از آن مایکروسافت پروجکت با نسخه های ۲۰۱۳ MSP و ۲۰۱۶ MSP هم ارائه شدند. آخرین نسخ هم پراجکت ۲۰۱۹ است که به تازگی وارد بازار شده است. البته این نرم افزار هم مانند کل آفیس ۲۰۱۹ فقط روی ویندوز ۱۰ و ویندوز سرور ۲۰۱۹ نصب میشه. پراجکت ۲۰۱۹ به پراجکت سرور ۲۰۱۳ ( Project Server ) فعلا قابل وصل شدن نیست. نسخه ۳۲ بیت و ۶۴ بیت به صورت خودکار و با توجه به نسخه‌ی ویندوز نصب می شود.

نرم افزار پراجکت سرور و ارتباط آن با MSP

برای معرفی بسته نرم افزاری پراجکت سرور به صورت خلاصه می توان گفت؛ پراجکت سرور (Microsoft Project Server) یک راهکار مدیریت پروژه تحت سرور است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه پیدا کرده است. در واقع شرکت مایکروسافت برای رقابت با شرکت اوراکل می خواسته به این ترتیب، کارکردهای نرم افزار MSP را افزایش دهد و آن را از یک نرم افزار تک کاربره برای یک پروژه، به یک سامانه یا اصطلاحا سیستم جامع و متمرکز برای مدیریت همه پروژه ها و منابع شرکت به صورت یکپارچه تبدیل کند. دقیقا توانمندی که نرم افزار پریماورا اینترپرایز اوراکل ( Oracle Primavera Enterprise ) دارد. این سامانه با وجود عمر کوتاه خود در مقایسه با دیگر سامانه ها، توانسته جایگاه مناسبی را در بازار پیدا کند.

ms project 2016

البته این سامانه برای عملکرد خود از دو سیستم قدرتمند استفاده می کند؛ هم از (Microsoft SharePoint Server) به عنوان پایه ای برای سایت های آنلاین این سامانه و هم از (Microsoft SQL Server) برای مدیریت پایگاه داده ها یعنی محل ذخیره سازی همه اطلاعات شرکت که در این سامانه موجود است. در این سامانه هم کاربران از  دو طریق برای تعامل با آن استفاده می کنند؛ نرم‌افزار مایکروسافت پراجکت (Microsoft Project)  و همچنین از مرورگر وب، برای اتصال به سایت برنامه تحت وب یا اینترنت پروژه که به صورت خلاصه PWA گفته می شود و همه نماها و گزارش‌ها در آن وجود دارد. گزارش های متننوعی برای هر پروژه در مرکز پروژه های سایت PWA وجود دارد. مدیران می توانند جزئیات و زمانبندی هر پروژه را ببینند. هرگونه اطلاعاتی در سطح پروژه، وظایف و منابع به دلخواه مدیران قابل جمع آوری و نمایش است.

همچنین داشبوردهای مدیریتی، شامل جدول ها، نمودارها و علائم گرافیکی است که وضعیت پروژه ها را از ابعاد مختلف نمایش می دهد. به وسیله این سامانه، مدیریت بهتر با تیم خود ارتباط برقرار می کند و وظایف را بین آنها تقسیم می نماید. اعضا تیم پروژه هم می توانند وظایف خود را در کارتابل شخصی در این سامانه و به صورت آنلاین ببینند. آخرین تغییرات صورت گرفته در هر تخصیص توسط این افراد به مدیر پروژه گزارش می شود و در صورت تایید، در برنامه اعمال می شود. در واقع توانمندی های زیادی در این بسته نرم افزاری وجود دارد که باید در فرصت مجزایی به آنها اشاره نمود. این بسته نرم افزاری از سال ۲۰۰۰ تا سال ۲۰۱۶ با نسخه های مختلفی که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده در حال توسعه و بهبود است. البته هم اکنون نسخه ۲۰۱۹ هم به بازار عرضه شده است.

 

برای سفارش خدمات کنترل پروژه و تهیه برنامه زمانبندی کلیک کنید.